Posłowie Parlamentu Europejskiego postulują wprowadzenie surowszych sankcji dla kierowców popełniających poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierne przekroczenie prędkości czy jazda pod wpływem alkoholu, obejmujące zakaz prowadzenia pojazdów na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie, gdy kierowca traci prawo jazdy za wykroczenie w innym kraju UE niż ten, który wydał mu dokument, sankcje mają zastosowanie tylko w kraju popełnienia wykroczenia.

Nowe przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu

Nowe przepisy, nad którymi posłowie PE głosowali, zakładają, że decyzja o zawieszeniu, ograniczeniu lub cofnięciu prawa jazdy będzie obowiązywać we wszystkich krajach UE. Aby to osiągnąć, decyzja ta będzie musiała zostać przekazana do kraju, który wydał prawo jazdy. Wśród proponowanych zmian jest dodanie przekroczenia prędkości o 30 km/h do kategorii poważnych wykroczeń drogowych, podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu czy spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego. To oznacza, że informacje o pozbawieniu prawa jazdy zostaną wymieniane między krajami UE, co znacznie zwiększy skuteczność egzekwowania sankcji.

Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

Szczególnie istotną zmianą jest również wprowadzenie niższego ograniczenia prędkości (30 km/h) dla obszarów zabudowanych. Przekroczenie tego limitu na takich drogach może prowadzić do utraty prawa jazdy lub jego zawieszenia. Kierowcy, których dotyczą decyzje o dyskwalifikacji, powinni zostać poinformowani o ostatecznej decyzji na temat potencjalnego zabrania prawa jazdy w ciągu siedmiu dni roboczych. Projekt przepisów został przyjęty większością 372 głosów za, 220 przeciw, przy 43 wstrzymujących się głosach. Mimo zakończenia pierwszego czytania w Parlamencie Europejskim, Rada nie podjęła jeszcze ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Nowy Parlament, który zostanie wybrany w czerwcu 2024 roku, będzie kontynuował prace nad propozycją, która ma na celu zharmonizowanie i zaostrzenie sankcji dla kierowców naruszających przepisy drogowe w całej Unii Europejskiej.