Listopad zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim szansa na kilka dni wolnych od pracy. 1 listopada wypada w środę, natomiast 11 listopada w sobotę. Czy to oznacza, że tracisz tym samym jeden dzień wolny od pracy? Sprawdź!

11 listopada, czyli Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny od pracy. W Kodeksie pracy znajduje się regulacja, co w sytuacji, gdy taki dzień wypada w sobotę lub niedzielę. Jest dobra wiadomość dla pracowników - nie tracą takiego dnia wolnego. Mogą go odebrać w innym terminie.

Święto wypadające w dzień wolny od pracy. Co mówi Kodeks pracy?

Zgodnie z aktualnie obowiązującym Kodeksem pracy, jeżeli święto wypada w sobotę lub niedzielę, pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego. Jedyną kwestią jest ustalenie, kiedy to nastąpi. Można rozróżnić tutaj dwie sytuacje:

  • sami możemy uzgodnić z pracodawcą, kiedy odbierzemy sobie dzień wolny za 11 listopada,
  • pracodawca decyduje, kiedy wyśle pracownika na zasłużone wolne. 

Od pracodawcy zależy, czy wszyscy pracownicy mogę odebrać dzień wolny od pracy w tym samym terminie, czy zostanie to rozłożone w czasie, aby nie zablokować codziennego rytmu pracy. Wszystko jest w tej sytuacji kwestią ustaleń, warto dogadać się na dogodnych warunkach. Należy tutaj nadmienić, że dodatkowy dzień wolny pracodawca może przyznać zarówno przed świętem, jak i po. 

W Kodeksie pracy istnieją również regulacje i zapisy, że w odniesieniu do tej sytuacji, pracodawca nie może wyznaczać po kilka godzin wolnych w ciągu paru dni, zamiast całego dnia wolnego. Jest to niedopuszczalne postępowanie. Pracownik ma otrzymać cały jeden dzień wolny za 11 listopada. 

Omawiane sytuacje dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Nie obejmują innych form umowy, a także niektórych zawodów, jak np. nauczycieli. Należy o tym pamiętać, gdy chcemy egzekwować swoje prawa, a zwyczajnie ustawodawca wykreślił nas z tych regulacji. 

Znając dokładnie przepisy, można w ciągu roku uzyskać wiele dni wolnych od pracy. Warto rozpocząć od 11 listopada.