Czym się różni pensja brutto od netto? To pytanie stosunkowo często zadają sobie osoby, które nie wiedzą, co tak naprawdę wpływa na wysokość ich pensji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wbrew pozorom, wiele osób ma stosunkowo niewielką wiedzę na temat obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących między innymi wysokości pensji, czy też podatków. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, co tak naprawdę ma wpływ na wysokość pensji w Polsce.

Płaca minimalna

Jedną z podstawowych kwestii wpływających na wysokość pensji w Polsce, jest płaca minimalna. Jest to w praktyce, jest to najniższe wynagrodzenie, jakie może zaproponować pracownikowi pracującemu na umowę o pracę, pracodawca. Ma ona na celu między innymi zabezpieczenie interesów pracownika, poprzez zapewnienie mu (w teorii) podstawowych środków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Obecnie wysokość minimalnej pensji w Polsce wynosi 4224 złote brutto, co przekłada się na 3222 złotych netto (czyli na przysłowiową rękę). Warto przy tym wspomnieć, że od wielu lat wysokość najniższego wynagrodzenia w Polsce z tytułu umowy o pracę systematycznie rośnie. Niestety, w praktyce oznacza to, wraz ze wzrostem pensji, rosną również szeroko rozumiane koszty pracownicze, co z kolei negatywnie wpływa również na całą gospodarkę. Wraz z nimi bowiem bardzo często idą również ceny w sklepach oraz za różnego rodzaju usługi. Ponadto wielu pracodawców woli zatrudnić cudzoziemców w ramach umów cywilnoprawnych.

Ile tak naprawdę płaci pracodawca?

Warto przy tym wspomnieć, że dla pracodawcy realnym kosztem, jakie musi on ponieść, wypłacając pracownikowi pensję w wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, jest kwota 5110,76 złotych, nie wliczając do tego kosztów stanowiskowych. Wysokość ta wynika z między innymi:

-Konieczności opłacenia składek ZUS. Wchodzą w nie między innymi składka na ubezpieczenie chorobowe, czy też emeryturalno-rentowe.

-Różnego rodzaju podatki odprowadzane do urzędu skarbowego.

Oraz wiele innych z pozoru niewielkich opłat związanych z zatrudnieniem. Między innymi z tych właśnie powodów wielu pracodawców szuka możliwości ich ograniczenia, na przykład poprzez automatyzację stanowisk w szeroko rozumianym przemyśle, co z kolei pozwala na redukcję zatrudnienia. Inni z kolei preferują zatrudnianie pracowników w ramach umów B2B, dzięki czemu nie ponoszą oni między innymi kosztów związanych ze składkami ZUS. Rozwiązanie to jest w szczególności popularne w dużych korporacjach, czy też firmach o szeroko rozumianym charakterze biurowym.