Nie ma potrzeby brania urlopu wypoczynkowego, aby sięgnąć po kilka dodatkowych dni wolnych. Sprawdź jak to zrobić.

Dodatkowe dni urlopu możesz wykorzystać w ciągu roku. Maksymalnie 7 dni. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy. Sprawdź, czy wszyscy pracownicy mają do tego prawo.

Jak wiadomo, pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. W zależności od stażu pracy może to być 20 lub 26 dni.

Urlop na żądanie

Na samym początku podkreślmy, że urlop na żądanie nie jest urlopem dodatkowym, a jedynie jego odmianą. Dlatego jest uwzględniony w tym wymiarze. Ma to na celu umożliwienie pracownikom wzięcia wolnego od pracy w przypadku nagłej sytuacji osobistej. Powszechnie nazywa się to tzw. "kacowym”.

W roku kalendarzowym pracownikowi na wniosek przysługują cztery dni urlopu. Nie ma znaczenia dla ilu pracodawców pracuje w danym roku. Pracownicy zatrudnieni na pół etatu lub ćwierć etatu mają również prawo do urlopu na żądanie. Prawo pracy nie określa, w jaki sposób pracownik może powiadomić pracodawcę o urlopie na żądanie.

Jeśli więc nie jesteśmy w pracy, a nasz szef musi się o tym dowiedzieć, jedyną opcją jest poinformowanie go o tym telefonicznie (SMS) lub e-mailem. Istnieją również dodatkowe zwolnienia, które zostały wprowadzone wraz z końcem kwietnia 2023 r.

Urlop opiekuńczy

Jego celem jest  umożliwienie pracownikom opieki i wsparcia osobom, które tego potrzebują. Według przepisów taka osoba musi być członkiem naszej rodziny lub mieszkać razem z nami.

W ciągu pracownicy mogą skorzystać z 5 dni urlopu opiekuńczego. Możesz wykorzystać wszystko na raz lub częściowo.

Pracownicy nie otrzymają jednak w tym okresie wynagrodzenia. Wnioski o udzielenie urlopu opiekuńczego należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed jego rozpoczęciem.

Urlop z powodu siły wyższej

Dotyczy to sytuacji nagłych i nieoczekiwanych, takich jak: wypadek lub nagła choroba, gdy wymaga to naszej pilnej obecności. Jako siłę wyższą należy interpretować sytuacje, których nie dało się przewidzieć. Z tego powodu co roku dostajemy dwa dni wolnego. W takim przypadku można liczyć na połowę wynagrodzenia, które nam przysługuje.

Aby uzyskać urlop z tytułu nagłej sytuacji (siły wyższej) należy złożyć wniosek najpóźniej w tym samym dniu z którego chce się skorzystać z takiego rodzaju urlopu.

Podobnie jak urlop na żądanie, z urlopu spowodowanego siłą wyższą mogą skorzystać tylko i wyłącznie osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jednak nie wlicza się go do sumy urlopu wypoczynkowego.