Z roku na rok coraz więcej użytkowników samochodów decyduje się na korzystanie z myjni samochodowych, które pozwalają na profesjonalne zajęcie się swoim pojazdem. Do wyboru są zarówno myjnie samoobsługowe i automatyczne, jak i te, w których to inna osoba dba o higienę naszego auta. Z tego powodu widok sąsiada czyszczącego swój samochód gąbką i wodą staje się coraz rzadszym. Wiele osób nie wiem, jak skomplikowane w tej materii panują zasady w Polsce i że mycie samochodu samodzielnie na terenie własnej posiadłości może się skończyć mandatem.

Zawiłości prawne mycia auta w Polsce

Nawet jeśli jesteśmy właścicielami auta oraz działki, na której chcielibyśmy umyć samochód, to zaskoczyć może fakt, że to, gdzie myje się pojazd, ustalone jest prawnie. W jaki sposób? Obywatele nie mają prawa pozwalać na to, aby woda użyta do mycia auta spływała na ziemie i wsiąkała w nią, co wiąże się z zanieczyszczeniem gruntu. Precyzuje to prawo miejscowe odpowiednie dla naszego miejsca zamieszkania, a określa się je na podstawie wytycznych państwowego inspektora sanitarnego. Nie można więc myć auta na nieprzystosowanym do tego podwórku, przed blokiem, na pustej ulicy czy w lesie. Grozi to mandatem, którego wysokość ustala samodzielnie każda gmina i wynosi przeważnie kilkaset złotych.

Jakie warunki należy spełnić, aby umyć auto na własnej posesji?

Prawo nie zakazuje stricte mycia auta na własnej posesji, chyba że ta nie jest do tego przystosowana. Legalnie mycie pojazdu może odbyć się, jeśli spełnimy określone warunki. Każda gmina może ustalać różniące się od siebie przepisy, dlatego ważne jest regionalizowanie naszych poszukiwań. Jednym z warunków na terenie Warszawy jest np. stosowanie środków czyszczących ulegających bezpiecznemu rozkładowi, a drugim mycie auta na twardym podłożu z odpływem do kanalizacji lub z wykorzystaniem zbiornika bezodpływowego, jeśli przejdzie przez osadnik, czyli urządzenie oczyszczające ścieki.

Legalność dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku mycia auta w Polsce

Mycie auta nie ogranicza się oczywiście tylko do wykorzystywania strumienia wody ze środkiem czyszczącym na zewnątrz samochodu. Ta czynność, jak już wspomnieliśmy, musi być wykonana na specjalnie wyznaczonym przez gminę terenie, np. na myjni samochodowej. Aby zadbać o higienę pojazdu, odkurzamy też tapicerkę i wycieraczki samochodu w środku, co możemy robić w pełni legalnie bez regulacji gminnych. To samo tyczy się np. woskowania karoserii auta.