W 2024 roku pojawi się w Polsce nowy program wsparcia finansowego, który skierowany zostanie bezpośrednio do rodzin. Mowa jest oczywiście o tzw. babciowym, czyli comiesięcznym dodatku w wysokości 1500 zł. Komu taki dodatek będzie przysługiwał i na jakich zasadach zostanie wypłacony?

Kto otrzyma babciowe?

Oczywiście najważniejszą informacją dla zainteresowanych nowym dodatkiem finansowym jest ta, kto go otrzyma. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z dofinansowania w wysokości 1500 zł? Celem babciowego jest skłonienie matek, aby po narodzinach dziecka powróciły do pracy. Jest to najważniejszy warunek, który bezwzględnie musi zostać spełniony, aby otrzymać takie wsparcie. Przeszkodą w aktywizacji zawodowej jest oczywiście konieczność pozostawienia z kimś dziecka, a najczęściej obowiązek ten spoczywa właśnie na babciach. Babciowe ma być formą rekompensaty za wkładany w opiekę nad dzieckiem trud.
Drugiem koniecznym do spienienia warunkiem jest posiadanie odpowiedniej wysokości wynagrodzenia. Babciowe przysługuje tym rodzicom, których pensja wyniesie przynajmniej minimalną krajową. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o wieku dziecka. Z racji tego, że celem programu jest aktywizacja zawodowa świeżo upieczonych rodziców, babciowe przysługuje dla dzieci poniżej 36 miesięcy życia.

Czy 800+ można łączyć z babciowym?

Z całą pewnością wielu rodziców jest zainteresowanych nowym dodatkiem socjalnym, lecz jednocześnie zastanawiają się nad tym, czy możliwe jest łączenie go z już pobieranym 500+, które od nowego roku wzrośnie do wysokości 800 zł. Czy są w tym wypadku jakieś przeszkody?
Wiedzieć trzeba, że są to dwa zupełnie niezależne od siebie programy wsparcia rodzin i nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby korzystać z nich obu. Oczywiście z zastrzeżeniem, że 800+ dostępne jest dla każdego rodzica, podczas gdy babciowe będzie wypłacane jedynie tym rodzinom, które spełnią podane wyżej warunki.

Czy stać nas na babciowe?

Wielu specjalistów, ale też zapewne zaniepokojonych o kraj zwykłych obywateli zastanawia się, czy stać nas na kolejny program socjalny. Jak babciowe wpływać będzie na gospodarkę kraju, a także jakie obciążenie dla budżetu będzie stanowiło?
Przede wszystkim wspomnieć należy o tym, że babciowe traktowane jest jako inwestycja dla całego kraju, a nie jak zwykły dodatek pieniężny. Pamiętać bowiem trzeba, że celem tego programu jest zachęcenie kobiet do powrotu do pracy, czyli zwiększenie ich aktywności zawodowej, co oczywiście przekłada się na pozytywny wpływ na gospodarkę całego kraju — im więcej osób pracuje, tym więcej podatków zasila budżet. Oznacza to, że w dużej części będzie to program samofinansujący, czyli nieobciążający w całości budżetu, a jedynie częściowo.